Bezpieczne inwestowanie z pewnym zyskiem

Chcesz zainwestować swoje oszczędności, ale boisz się stracić stąd szukasz bezpiecznych inwestycji mogących zapewnić pewny zysk?

Niestety, coś takiego nie istnieje – każda inwestycja niesie za sobą jakieś ryzyko jednak to nie powód, aby pozwalać inflacji zjadać Twoje pieniądze. .

Obligacje

Inwestycje są mniej i bardziej ryzykowne – te najbardziej bezpieczne to obligacje skarbowe państw rozwinietych, jak np. USA – prawdopodobieństwo bankructwa takiego państwa, a co za tym idzie poniesienie straty na takiej inwestycji wynosi mniej niż 0,01%

Prawdopodbieństwo_bankructwa_sovereign_Moody
Źródło: https://www.moodys.com/sites/products/defaultresearch/2005600000424157.pdf

Nieco bardziej ryzykowne, ale pozostające wciąż w spektrum bezpiecznych inwestycji są obligacje korporacyjne, czyli obligacje emitowane przez firmy sektora prywatnego. Co do zasady, takie obligacje wraz z wyższym ryzykiem oferują również wyższą stopę  zwrotu.

Prawdopodobieństwo_bankructwa_sektor_prywatny
Źródło: https://www.moodys.com/sites/products/defaultresearch/2005600000424157.pdf

Jak zacząć inwestować w obligacje?

Najprostszym sposobem kupna obligacji jest inwestycja w fundusze obligacji. Jest to niezwykle proste, a jedyne czego potrzebujemy to konta w domu maklerskim. 

Do otwarcia konta potrzebujemy jedynie dowodu tożsamości a cały proces rejestracji przeprowadzany jest drogą elektroniczną.

Ze swojej strony gorąco polecam konto w XTB, który oferuje niezwykle nieskie opłaty oraz bardzo szeroki wybór funduszy (obligacje korporacyjne, skarbowe, Polska, Europa, USA, itp.) a także akcje bez prowizji.

Polskie obligacje skarbowe natomiast możemy kupić nie posiadając konta maklerskiego. Wystarczy nam konto osobiste w PKO BP a zakupu dokonamy bezpośrednio przez aplikację iPKO. Darmowe konto w PKO BP łatwo założysz poniżej: 

Obligacje skarbowe indeksowane inflacją

Posiadając konto w PKO BP jesteśmy w stanie zakupić obligacje skarbowe indeksowane inflacją, co w obecnych czasach średnio przebija atrakcyjnością jakąkolwiek lokatę. 

Obligacje skarbowe indeksowane inflacją wypłacają co roku pewien stały wcześniej określony procent zainwestowanej sumy + aktualną stopę inflacji.

Aktualne oprocentowanie można sprawdzić tu:
https://www.obligacjeskarbowe.pl/

Po więcej informacji na temat obligacji zapraszam do tego artykułu:
https://inwestycjedlakazdego.pl/w-co-inwestowac-najpopularniejsze-inwestycje/

Lokaty

Lokaty to bezpieczne produkty inwestycyjne, gdzie wypłata środków w przypadku bankructwa banku gwarantowana jest również przez bankowy fundusz gwarancyjny. Założenie lokaty jest prostsze niż zakup obligacji jednak jest również średnio mniej opłacalne, przynajmniej na dzień dzisiejszy.

Oprocentowanie lokat waha się od średnio 05% do 1,5% w skali roku, przy czym wyższe oprocentowanie najczęściej oferowane jest nowym klientom.

Najefektywniej jest skorzystać z doradztwa w zakresie oferowanych lokat w ceu znalezienia tej najlpiej oprocentowanej. Link do darmowego formularza poniżej:

Na obecną chwilę najlepszą ofertę jaką udało mi się znaleźć oferowana jest przez inBank – 1,5%  w skali roku przy 1-rocznej lokacie.

Akcje, nieruchomości, złoto i inne

Żadne z powyższych nie jest porównywalnie bezpieczne jak lokaty, czy obligacje. Kwestią sporną mogą być nieruchomości natomiast jest to z pewnością rynek o dużo wyższej zmienności co sprawdzałem w tym artykule.

Jeżeli jednak jesteś zainteresowany innymi formami inwestycji do gorąco zachęcam Cię do przejrzenia tego bloga, a w szczególności:

  1. Jak zacząć inwestować? – Trzy kroki, aby kapitał zaczął pracować na Ciebie – https://inwestycjedlakazdego.pl/jak-zaczac-inwestowac-trzy-proste-kroki-aby-twoj-kapital-zaczal-na-ciebie-pracowac/
  2. Od czego zacząć budowę portfela – analiza ryzyka i profilu inwestycyjnego – https://inwestycjedlakazdego.pl/od-czego-zaczac-absolutny-must-read-zanim-podejmiesz-jakiekolwiek-decyzje-analiza-potrzeb-i-ograniczen/
  3. Kategorie inwestycji – przegląd wybranych aktywów pod względem stopy zwrotu oraz ryzyka  https://inwestycjedlakazdego.pl/w-co-inwestowac-przeglad-wybranych-aktywow-z-ubieglej-dekady/
  4. Budowa portfela inwestycyjnego w praktyce – kompletny przewodnik dla początkującego inwestora-
    https://inwestycjedlakazdego.pl/jak-zaczac-inwestowac-w-etf-inwestowanie-w-praktyce/
  5. Dywersyfikacja portfela – podstawa zarządzania ryzykiem + jak istotna jest korelacja?
    https://inwestycjedlakazdego.pl/dywersyfikacja-portfela-krotko-o-tym-jak-ograniczac-ryzyko/

 

Książki o inwestowaniu dla początkujących

Zachęcam Cię do przejrzenia krótkiej listy książek w tematyce inwestycyjnej doskonałych dla początkującego inwestora i jednocześnie świetnych do czytania:

One thought on “Bezpieczne inwestowanie z pewnym zyskiem

  1. I simply couldn’t go away your web site prior to suggesting that I extremely loved the standard information an individual provide for your guests? Is going to be again regularly to check up on new posts.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to top