W wielu branżach poszczególne działania zleca się do realizacji specjalistom, którzy są kompetentni i gwarantują wykonanie zadań w sposób pożądany. Nie inaczej jest w sektorze finansowym, gdzie istnieje możliwość skorzystania z tzw. funduszy inwestycyjnych. Jak zacząć inwestować w tym wypadku? Rozwiązania przedstawiamy w poniższym tekście. Zachęcamy do zapoznania się z nim oraz do odwiedzenia innych artykułów dostępnych na naszym blogu.
Czym właściwie są fundusze inwestycyjne?
Zarządzanie kapitałem w sposób odpowiedzialny to zadanie, którego nie trzeba realizować samodzielnie. Można w tym wypadku zdecydować się na pomoc ekspertów, np. przy zakupie akcji. Pierwszym krokiem jest wybór doradcy. Warto zwrócić uwagę na jego dotychczasowe osiągnięcia i zapoznać się z proponowanymi przez niego rozwiązaniami. Następnie ustalana jest strategia działania. Jak zacząć inwestować w fundusze inwestycyjne?
Trzeba określić nie tylko wysokość kapitału, jaki ma być przeznaczony do tego celu, ale również wskazać specjaliście oczekiwany zysk. Niezbędne jest też ustalenie tzw. horyzontu czasowego. To okres, w którym środki inwestora zostaną zagospodarowane przez doradcę. Powinien on również ustalić z klientem poziom akceptowanego ryzyka i wskazać dostępne akcje oraz instrumenty, np. BetaW20TR czy WIG20TR.
Bardzo dobrym rozwiązaniem jest również dywersyfikacja portfela inwestycyjnego. Kilka klas aktywów pozwala na osiągnięcie zamierzonych rezultatów w zakresie zwiększenia kapitału nawet przy fiasku w niektórych z poczynionych transakcji. Choć może się to wydawać skomplikowane i wymagające wysokich nakładów finansowych, to ta metoda jest obecnie z powodzeniem realizowana nawet przy stosunkowo niewielkich środkach przeznaczonych na inwestowanie w fundusze inwestycyjne. Zachęcamy do zapoznania się z naszymi tekstami na temat takich działań. To porady zarówno dla osób początkujących, jak i szukających nowych rozwiązań w zakresie powiększania kapitału w stosunkowo bezpieczny i pewny sposób.
Fundusze notowane na giełdzie – co warto wiedzieć?
Korzystanie z usług doradcy w zakresie dokonywania inwestycji to wybór pomiędzy wieloma dostępnymi metodami lokowania środków – nie tylko poprzez nabycie akcji spółek. Często pojawiające się w tym wypadku skróty to ETF i CFD. Co to jest? To nazwy instrumentów, które wykorzystywane są do osiągania zysków – pierwszy z funduszy uważany jest powszechnie za jedno z najbezpieczniejszych miejsc do powiększania kapitału, natomiast drugi – poprzez możliwość zastosowania tzw. dźwigni finansowej – wiąże się z transakcjami obarczonymi większym ryzykiem.
Już od 2010 roku na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie możliwe jest inwestowanie w certyfikaty ETF. Metoda ta wzbudza spore zainteresowanie i jest często wybierana przez osoby zaczynające swoje działania związane z pomnażaniem kapitału poprzez wybór m.in. funduszy indeksowych. Nie trzeba tego robić samodzielnie. Korzystniejszym rozwiązaniem także i w tym wypadku może okazać się działanie z doświadczonym doradcą, który będzie miał dodatkowo dostęp do zagranicznych rynków poprzez konto na specjalnej platformie inwestycyjnej.
Wiele osób zadaje sobie pytanie – co to jest ETF na giełdzie? Jest to rodzaju funduszu, w którym wartości jednostek uzależnione są od faktycznych notowań określonych spółek. Lokowanie środków finansowych w tym wypadku jest inwestycją pasywną. To dobra alternatywa np. dla lokat. Nabyte aktywa mogą dotyczyć różnych dóbr, w tym surowców czy metali szlachetnych. Bardzo ważne jest umiejętne inwestowanie w akcje. Jak zacząć przygodę z ETF? Najlepszym wyborem będzie skorzystanie z pomocy brokera.
Wskaże on m.in. możliwości w zakresie korzystania z BetaW20TR. Co to jest? To instrument, który wykorzystywany jest do odzwierciedlenia rzeczywistego indeksu dochodowego WIG20TR, czyli wariantu Total Return. Do zakupu aktywów wymagane jest jedynie konto maklerskie, co jest dużym uproszczeniem dla wielu inwestorów.
Alternatywnym instrumentem jest wspomniane już CFD. Handlowanie kontraktami na nieregulowanym rynku pozwala osiągnąć założone zyski. Ze względu na dostępność tzw. dźwigni finansowej wysokość kapitału nie musi odpowiadać jego faktycznemu stanowi. Często poprzez lewarowanie dochodzi do obrotu znacznie większych środków, co w tym wypadku nie jest przeszkodą w uzyskiwaniu satysfakcjonujących rezultatów. Zachęcamy do zapoznania się ze wszystkimi artykułami dostępnymi na blogu – wśród nich są również wpisy szerzej traktujące o inwestowaniu w fundusze inwestycyjne i nabywaniu akcji oraz obligacji.